چکیده

هر آنچه از معافیت های ACCA باید بدانیم

access_time ۱۴۰۲ شنبه ۳۰ ارديبهشت
remove_red_eye 691 بازدید
معافیت های ACCA

معافیت های ACCA

 

فارغ التحصیلان ایرانی با داشتن مدرک لیسانس و یا مدارک بالاتر در رشته حسابداری از دانشگاههای ایران معمولا از 4 درس معاف می شوند.یعنی دروس F1  تا F4. این معافیت به منزله این است که دانشجو در امتحان شرکت نمیکند ولی هزینه امتحان را پرداخت می کند.

دارندگان لیسانس فوق لیسانس و دکترای حسابداری همچنین دارندگان مدرک لیسانس غیر مرتبط با حسابداری یا حتی دارندگان مدرک دیپلم مرتبط یا غیرمرتبط با حسابداری می توانند برای شرکت در ازمونهای ACCA  و دریافت مدرک آن اقدام کنند.این مدرک برای مهاجرت و فعالیت حسابداری در کشورهای خارجی امتیاز بزرگی محسوب می شود.با گذراندن این دوره می توانید دروس آن را با مدرک بین المللی تطبیق دهید.

اگر دانشجویی مدرک زیر دیپلم یا دیپلم داشته باشد هیچ معافیتی به او تعلق نمیگیرد و باید دروس زیر را امتحان دهد:

 

FA1/MA1/FA2/MA2/FBT/FMA/FFA

 

افرادی که مدرک لیسانس غیرمرتبط با حسابدارای داشته باشند می بایست ابتدا 3 درس دیپلم F1/F2/F3را به اتمام برسانند و پس از اخذ دیپلم حسابداری وارد دوره لیسانس آکسفورد بروکس شوند.این افراد نیازی به گرفتن معافیت از ACCA  ندارند چراکه پیش نیازهای لازم را گذرانده اند.

و اما افرادی که دارای مدرک لیسانس فوق لیسانس یا دکترای حسابداری هستند می بایست قبل از اولین امتحان خود معافیت های لازم را بگیرند تا بتوانند در امتحاناتACCA  شرکت نمایند.این معافیت شامل چهار درس اول یعنی F1/F2/F3/F4 است و بدین صورت می باشد که متقاضی ابتدا باید مدارک خود که شامل آخرین مدرک تحصیلی ریزنمرات و کارت ملی(درصورت نداشتن پاسپورت)است را ترجمه نماید و درسایت  Accaglobal

قسمت myacca بارگذاری کند تا پس از تایید دریافت این معافیت از سمت  ACCAو دریافت کد پرداخت بتواند معافیت خود که برای 4 درس اول مبلغ 363 پوند است را پرداخت و از آن پس درامتحانات شرکت کرده و فقط هزینه امتحان را پرداخت کند.

 

این معافیت و هزینه مربوط به آن فقط یکبار در طول زمانی که دروس ACCA را چه در دوره لیسانس چه بالاتر از آن میگذرانید اخذ می شود و دیگر نیازی به اخد آن نمی باشد.