چکیده

در این بلاگ شما اطلاعاتی در مورد کاربرد ACCA و مراحل دریافت مدارک حرفه ای آن ، کسب خواهید کرد

access_time ۱۴۰۰ يکشنبه ۷ آذر
remove_red_eye 2986 بازدید
همه چیز در ارتباط با مدارک حرفه ای ACCA

 

ACCAمخفف  Association of Chartered Certified Accountantsهست که معنی انجمن حسابداران خبره میباشد.این انجمن فعالیت خود را از سال ۱۹۰۴ میلادی در لندن آغاز کرد. این انجمن امروزه با ۱۵۴ هزار عضو و ۴۳۲ هزار دانشجواز سراسر دنیا، مهم ترین نهاد بین‌المللی برای آموزش حرفه ای حسابداری است.
این دوره دو مدرک اصلی دارد:
1) CAT – Certified Accounting Technician
2) ACCA Qualification
 به طور کلی دوره های ACCA مبتنی بر آزمون می باشد. به این معنا که شما باید در آزمون نمره قبولی را کسب کنید که از طریق خواندن کتاب ها یا از طریق شرکت در کلاس، انتخاب با دانشجو است.ACCA هیچ کلاس آموزشی در هیچ کجای دنیا برگزار نمی‌کند ولی موسساتی را که بخواهند کلاسهای آموزشی درس ACCA را برگزار کنند، پس از اطمینان از شرایط کیفی مورد نظر به لیست مراکز آموزشی مورد تایید اضافه می کند.
محتوای دوره ACCA
دوره  ACCAبه شما به روز ترین توانایی های مورد نیاز یک فرد خبره در حوزه امور مالی را ارائه می کند.موضوعات مربوط به اخلاق حرفه‌ای و ارزش‌های کاری همواره در طول مسیر همراه شماست و بین شما و دیگران تمایز ایجاد می‌کند. همچنین از آنجا که مدرک نهایی بعد از ۳۶ ماه تجربه کاری حرفه‌ای به شما ارائه می گردد، حضور ایشان به عنوان یک عضو ACCA ، در هر محیطی ارزشمند خواهد بود.
مباحث و دروس دوره های ACCA
ACCA از ۱۳ درس تشکیل شده که به سه سطح تقسیم می شود:

 سه درس سطح دانش (Knowledge)حسابداری

شش درس سطح مهارت (Skills)حسابداری

چهار درس سطح حرفه ای (Professional) حسابداری که خود شامل ۲ بخش زیر است:

1)دروس ضروری Essential: شامل ۲ درس

2) دروس گزینشی Optional: شامل 2 درس از 4 درس

در ادامه به توضیح درباره هر کدام از دروس سطح بالا می پردازیم:

1- سطح دانش حسابداری:این ماژول که شامل دروس F1,F2 و F3 است، نقطه آغازین مسیر شما برای کسب مدرک ACCA می باشد و شما به محض گذراندن این سه درس می توانید علاوه بر دریافت مدرک دیپلم حسابداری و کسب و کار از انجمن حسابداران خبره انگلستان ACCA وارد سطح بعدی (سطح مهارت حسابداری) شوید.

2- سطح مهارت حسابداری: این سطح که شامل دروس F4 تا F9 می باشد، در حقیقت اصول پایه ای موضوعات تخصصی را که از شما انتظار می‌رود در آینده از فهم بیشتری نسبت به آنها برخوردار شوید، می‌سنجد.این بخش شامل:قوانین، مدیریت عملکرد، مالیات، گزارشگری مالی، حسابرسی و مدیریت مالی می باشد.شما با افزایش دانش و مهارت های حسابداری در این موضوعات به سطحی از دانش دست خواهد یافت که معادل با مدرک لیسانس از دانشگاه آکسفورد بروکس انگلستان می باشد که با گذراندن دروس F4 تا F9 و انجام یک پروژه تحقیقاتی قابل دریافت است.

توجه:در ایران دانشجویانی که تمایل گذراندن دوره ACCA دارند، در صورت داشتن هر کدام از مدارک آکادمیک (لیسانس، فوق لیسانس و دکترای) رشته حسابداری در دانشگاه های ایران، از گذراندن چهار درس اول معاف خواهند گشت.اما دانشجویانی که از پیش زمینه حسابداری برخوردار نبوده و دارای مدارک غیر مرتبط هستند، می بایست این دروس را بگذرانند.

امتحانات دروس F2,F1,F3 و F4  در موسسه مالی بازرگانی پارسیان به صورت کامپیوتری CBE برگزار می شود و مدت زمان امتحانی هر کدام از این دروس دو ساعت است.مزیت برگزاری امتحانات کامپیوتری آن است که شما می توانید تاریخ امتحان خود را خودتان انتخاب کنید و این فرصت دارید که هنگام آمادگی برای امتحان، برای ثبت نام در آن امتحان اقدام .نمایید

3- سطح حرفه‌ای حسابداری

1) دروس ضروری این سطح به این علت ضروری نام دارد که مهارت ها و تکنیک های ویژه ای که برای تبدیل شدن به یک حسابدار خبره مورد نیاز است را به شما ارائه می دهد.در پایان این دوره امکان دریافت مدرک فوق لیسانس حسابداری پیشرفته از دانشگاه لندن هفتمین دانشگاه برتر دنیا، با ارایه یک پروژه تحقیقاتی و یک ماژول تحصیلی، میسر می باشد.

عناوین دروس ضروری:

1) هدایت راهبردی کسب و کار : Strategic Business Leader

2)گزارشگری راهبردی کسب و کار : Strategic Business Reporting

دروس گزینشی این سطح شما را ملزم می‌کند تا ۲ درس از ۴ درس را انتخاب کرده و مطالعه کنید.این انتخاب به شما این اجازه را می دهد تا برنامه درسی خود را مطابق با نیازها، علاقمندی ها و آرمان های شغلی خود در آینده تنظیم نمایید.

توجه:کلیه امتحانات دروس سطح مهارت و حرفه‌ای به جز درس F4 به صورت کامپیوتری بوده و مدت زمان هر امتحان سه ساعت است.امتحانات این دروس هر 3 ماه یک بارو در نوبت های امتحانی March, June, September, December برگزار شده و برای هر نوبت امتحانی امکان شرکت در چهار امتحان وجود دارد.

قوانین امتحانی

1- نمره قبولی در کلیه امتحانات ۵۰ می باشد.از سال ۲۰۱۶ دانشجویان ACCA برای گذراندن دروس سطح حرفه ای حسابداری از محدودیت زمانی برخوردار بوده و تنها 7 سال برای گذراندن این دروس مهلت دارند.

2-این محدودیت زمانی۷ساله با پاس کردن اولین درس از سطح حرفه ای آغاز می‌شود و بدین معناست که شما از هنگامی که در اولین درس از سطح حرفه‌ای ACCA را پاس می کنید تا زمانی که بخواهید کلیه دروس سطح حرفه ای را بگذرانید فقط ۷ سال مهلت خواهید داشت.

3-در همه کدام از سطوح ACCA (دانش، مهارت، حرفه‌ای) هیچ الزامی برای گذراندن دروس بر اساس ترتیب ذکر شده در بالا، وجود ندارد.

تجربه عملی
یکی از موضوعاتی که دوره ACCA را با ارزش و متمایز می‌کند توجه به تجربیات کاری دنیای واقعی است. به این صورت که شما در کنار قبولی در امتحانات و تکمیل ماژول اخلاق حرفه‌ای، برای پذیرش نهایی به عنوان یک عضو ACCA نیاز به ۳سال تجربه کاری مرتبط خواهید داشت .
اخلاق حرفه‌ای
بدون شک، داشتن بالاترین استانداردهای اخلاقی در حسابداری و گزارشگری مالی، برای پیشرفت و موقعیت هر سازمانی اهمیت دارد. به همین دلیل است که اخلاق حرفه ای قلب تپنده دوره ی ACCA میباشد. موضوعات اخلاقی، پایه و اساس مطالعات شما و همچنین بخشی از تجربه عملی شما را می سازد. این موضوعات به صورت پیوسته در اکثر دروس پوشش داده شده و علاوه بر این یک ماژول اخلاقی حرفه ای در دوره تعبیه شده که شما مستلزم به تکمیل آن خواهید بود.
دریافت مدارک آکادمیک
همزمان با گذراندن دوره ACCAمدرک لیسانس از دانشگاه Oxford Brookes انگلستان شما این فرصت را دارید که طی مسیر دوره ACCA ، از یک مدرک لیسانس از دانشگاه آکسفورد بروکس برخوردار شوید.همکاری انجمن ACCA با این دانشگاه، باعث شده تا فرصتی فراهم شود که دانشجویان دوره ACCA بدون دو برابر شدن حجم دروس بتوانند یک مدرک حسابداری کسب کنند. برای این منظور دانشجویان باید:
1) دروس بخش Fundamental (F1-F9) را با موفقیت پشت سر بگذرانند
2) پروژه Research and Analysis را با موفقیت تکمیل و دانشگاه ارسال نمایند. این پروژه باید به تایید Mentor رسمی دانشگاه آکسفورد بروکس در ایران محمد جواد ملک میرزایی برسد.
مدرک فوق لیسانس از یونیورسیتی کالج لندن انجمن ACCA انگلستان، فرصت منحصر به فرد را به دانشجویان عضو خود می دهد تا علاوه بر مدرک ACCA امکان کسب یک مدرک فوق لیسانس حسابداری پیشرفته از دانشگاه لندن انگلستان هفتمین دانشگاه برتر دنیا نیز داشته باشند. بدین معنا که اعضا علاوه بر یک مدرک حرفه ای و بین المللی از یک مدرک آکادمیک نیز برخوردار شده و از دیگر افراد حاضر در این حرفه متمایز می‌شوند.دانشگاه لندن که از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه‌های دنیا با بیش از پانصد هزار دانشجو از ۱۸۰ کشور دنیا می باشد که نام فارغ التحصیلان بزرگی مانند نلسون ماندلا یکی از برندگان جایزه نوبل را یدک می‌کشد وجود این مدرک رزومه افراد را بسیار برجسته تر می کنند.
دو مسیر برای کسب مدرک وجود دارد
1) دانشجویان ACCA ، بعد از قبولی در دو درس ابتدایی بخش استراتژیک ، با گذراندن سه دوره Strategic Financial Management, Strategic Financial Project, Strategic Performance Management این مدرک را دریافت خواهند کرد.
2) فارغ التحصیلان واعضای ACCA می‌توانند پس از گذراندن دوره Global Issues for the Finance Professional  و Strategic Financial Project این مدرک را دریافت نمایند. 

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت موسسه مراجعه نمایید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

 

سایت های مرتبط :

جامعه حسابداری رسمی ایران

انجمن حسابداران خبره ایران

همه چیز در ارتباط با مدارک حرفه ای ACCA